Хипопотам
- Лат. Hippopotamus amphibious
- Семейство Хипопотами
- Разред Чифтокопитни
Къде живее хипопотамът? "В река Гамбия, а също така и в много други реки из тази страна, освен водните змии и разни други животни се среща едно животно - хипопотам, което много прилича на морска крава и живее както на сухо, така и във водата, като и на двете места се чувства в стихията си.
Формата на хипопотама е следната: има голямо туловище като на крава, къси крака, нарязани стъпала и конска глава с два големи зъба като на глиган. Те са много големи и аз съм виждал зъби, дълги по две педи, а понякога и повече. Когато излезе от водата, това животно обикаля по бреговете на реката нагоре по течението като обикновено четириного..."
(Л. де Кадамосто, 1455 г.)
Разпространение
Най – честото местообитание на хипопотама е Африка. "Единственият враг на хипопотама е човекът. Когато примитивно въоръжените хора го ловели само заради собственото си препитание, нормалното потомство на животните попълвало всички естествени загуби. Но от огнестрелното оръжие няма спасение за никого. Без закони за защита, в краен случай без строго ограничение на лова, в недалечното бъдеще ще бъдат избити всички хипопотами."
(X. Зилман, 1972 г.)
Макар и тромав на вид понякога хипопотамът прави големи преходи. Известният хипопотам Хуберт към 1940 г. е пропътувал Южноафриканския съюз, като за 2.5 години е изминал около 1600 км.
Хипопотамите от кратера Нгороигоро в Танзания често са правели дълги преходи по местната планина, за да се доберат до езерата.
Биология и поведение
Из реките и езерата южно от Сахара живее едно огромно дебелокожо животно. За разлика от слона то е така грозно, че нерядко го оприличават на някакво "кошмарно видение".
Главата му е с широка муцуна и огромна уста, разцепена чак до ушите. Когато я отвори, отваря се като че ли цяла бездна. В нея може да се побере даже една от малките дървени лодки на местните жители.
Четири огромни кучешки зъба до 70 сантиметра дълги, остри резци и масивни кътници описват отвътре тази огромна уста.
Тя е може би и най - забележителната особеност на хипопотама, познат още под името "речна свиня" или "речен кон".
Черното тяло на този гигант, понякога надминаващо 4 метра на дължина и тежащо над 3 тона, най - често може да се види излегнато по пясъците на африканските равнини край реки и езера. Хипопотамът е кротко животно, което при най - малък шум се плаши и бърза да се скрие във водата.
Деня то прекарва на хлад из папирусовите храсти, а привечер излиза на брега и тръгва да търси храна. Строг вегетарианец, той пасе цяла нощ и поглъща огромно количество растителност. Над 50 килограма е неговата денонощна дажба.
Хипопотамът има и друга забележителност. Неговият храносмилателен канал е по - дълъг дори от този на слона. Стомахът му е разделен на 3 големи и 11 по - малки камери, които подобно на химически комбинат преработват погълнатата храна.
Една от честите пози на хипопотама е със зееща уста. Поради изядените растителни храни, при смилането им се отделят много газове и не всички успяват да се отделят.
Хипопотамите предпочитат богати на растителност плитки блата, за да стъпят на някоя плитчина. Там те могат да прекарат целия ден - при нажежения от тропичен зной въздух такава прохладна баня не трябва да бъде кратка.
Новороденото хипопотамче е дълго около метър и тежи към 45 - 50 кг. Оше от първите дни на своето раждане то послушно следва майка си на сушата и във водата.
За неговото крехко месце има много кандидати като леопарди, хиенови кучета, хиени, крокодили, ловци и др.
Любопитно
Освен големият мощен хипопотам, днес същестува и по - малък екземпляр, който се означава като "Хипопотам - джудже" (Choeropsis liberiensis).
Той тежи едва 250 кг на ръст е дълъг 1.50 м. Обитава влажните гори и често се крие във водата. Среща се по - рядко в някои ограничени области на Западна Африка. От него съществуват само няколко стотин броя и затова е вписан в международната "Червена книга".
Отзиви