Изоспороза - Кокцидиоза при кучето
- Изоспороза - Кокцидиоза при кучето
- Етиология на Кокцидиоза при кучето
- Епизоотологични особености на Кокцидиоза при кучето
- Патогенеза и Клинични признаци на Кокцидиоза при кучето
- Имунитет на Кокцидиоза при кучето
- Диагноза на Кокцидиоза при кучето
- Профилактика на Кокцидиоза при кучето
- Лечение на Кокцидиоза при кучето
Етиология на Кокцидиоза при кучето
Причинителите на кокцидиозата при кучето са 3 вида:
1. Isospora canis (Nemeseri, 1959)
Ооцистата е с размери 36-44х29-31 µm, а големината на спороцистите е 24 х 20 µm. Развитието преминава през 3 шизогонии в йеюнума. илеума и цекума. Препатентният период е от 7 до 10 дни.
2. Isospora ohioensis (Dubey, 1975)
Ооцистите са с големина 19-27х18- 23 µm, а спороцистите - 17-12 µm. В червата се извършват 2 шизогонии. Препатентният период е от 7 до 9 дни.
3. Isospora burowsi (Treyser и Todd, 1978)
Ооцистите са с кръгла форма с размери 15-23 µm. Развитието преминава със смяна на шiзогония с ендодиогения в илеума, цекума и колона.
Изоспорите спорулират във външната среда за 1-4 дни. Кучетата се инвазират орално чрез поемане на спорулирали ооцисти с храната и водата. Спорулиралата ооциста съдържа по 2 спороцисти, всяка от които има по 4 спорозоита.
След попадането на спорулиралите ооцисти в храносмилателния канал спороцистите се освобождават и навлизат в ендотелиите на червата, където се извършва множествено безполово делене - шизогонията.
След деленето на шизонтите се получават голям брой мерозоити, които навлизат в нови ендотелни клетки и шизогонията се повтаря отново.
Отзиви