Размножаване при вълнистите папагали
Най - важното, което трябва да осигурите на вашето папагалче в периода на мътене е самостоятелно "гнездо".
То може да бъде закупено от специализиран зоомагазин или направен ръчно. За целта ви е нужна дървена кутия с приблизителни размери от 15x15x20 см, която да се застели със стърготини.
На предната й страна трябва да изрежете кръгъл отвор с диаметър около 7 см и да оставите капак, който да се отваря. Бъдещата майка снася средно през 2 дни по едно яйце, което е с бяла черупка.
След 10 дни яйцата са вече 5 (броят на яйцата варира между 3 и 9). След 18 дни мътене се излюпват и малките. Не се притеснявайте, че пиленцата не са еднакви по големина. Това се дължи на различното време на снасяне на яйцата. Малките се излюпват голи и слепи. Грижата за потомството се поема и от двамата родители.
Малките проявяват сравнително бързо самостоятелност и след около 4 седмици от излюпването излизат от "гнездото". Въпреки, че в началото не могат да летят, малките тичат и се катерят с лекота. През този период родителите ги хранят вече извън гнездото, а след още 10 - 14 дни малките започват и своето самостоятелно хранене.
Честото им размножаване може да бъде предотвратено. Достатъчно е в клетката да не се сложи "гнездо" за мътене.
Любопитно:
В природата, ако малките са изоставени, много често тяхната грижа се поема от самотни женски екземпляри на вида. Точно в този период може да се наблюдава солидарността в ятото на тези невероятни птици.
Отзиви
Здравейте,имах две вълнисти папагалчета.Женски на две год. И мъжки на една.Харесаха се от пръв поглед.Всичко беше ок. Днес женският го заварих умрял. Не знам какво може да е предизвикало смърта му.Бяха весели ,ядяха,целуваха се много. Какво може да му е станало. Сега трябва ли да взема другарче на мъжкия?
Благодаря за съветите ,но аз имам проблем - имах 3 вълнисти :2 мъжкаря и 1 женска. Тя си хареса единият мъжкар, доста време бяха заедно до момента, в който той почина и сега са сами двамцата и мисля че женският ми има проблем - постоянно лежи на някой ъгъл сякаш е готова да снесе първото си яйце, но за тази работа си има мътилка точно както вие сте казали, обаче никога не съм виждала да се сближат, че да се достига до яйце. И както съм забелязвала, женската не е чак толкова пълничка НЕ РАЗБИРАМ НИЩО ОТ ТОВА пък може и да има проблем при мътенето