Йоркширски териер
- Йоркширски териер
- Външен вид на Йоркширски териер
- Физическа характеристика на Йоркширски териер
- Характер и поведение на Йоркширски териер
- Отглеждане и Грижи за Йоркширски териер
- Здравословни проблеми при Йоркширски териер
- Обучение на Йоркширски териер
- Как да се справите с постоянното лаене на Йоркширски териер?
- Как да се справите със страха от раздяла при Йоркширски териер?
- Исторически данни за Йоркширски териер
Отглеждане и Грижи за Йоркширски териер
Отглеждане
Йоркитата са идеаните кучета за отглеждане в апартамент, дори и едностаен. Въпреки скромните си размери обаче, йоркширските териери отстояват присъствието си, като това може да доведе дори до доминантност, спрямо стопаните им.
Ако не са добре социализирани, кучетата от тази порода могат да се опитват дори да се сбият с по - големи кучета, въпреки че очевидно нямат никакви шансове за победа.
Макар и малки тези кучета могат да станат прекалено агресивни към непознати и други животни. Поради тази причина някои стопани предпочитат да ги държат на каишка и рядко се изкарват в паркове или на други обществени места, където има други кучета.
Грижи за козината
Собствениците на тези кучета често подстригват козината им, за да бъде тя по - лесна за поддържане. Не винаги обаче се получава желаната от тях прическа. Ако кучето участва в киноложки изложби козината трябва да остане дълга до земята и да има спретнат външен вид.
Желателно е козината по пръстите и връхчетата на ушите да бъде подстригвана. Не ви съветваме да ексериментирате вкъщи, а периодично да водите кучето на фризьор.
Това не е порода, на която й е достатъчно просто едно разресване. Съществуват различни прически, с които йоркитата са не само красиви, но се поддържат и в добър хигиенен вид.
Грижа за зъбите
Както и при останалите породи кучета, малките йоркширските териери имат 28 млечни зъба. След това те биват заменени от 42 постоянни зъба. Понякога броя на постоянните зъби варира, което не е проблем, стига да не причинява проблеми със захапката.
Когато се родят кученцата нямат зъби, защото млякото е единствената храна от която се нуждаят. Млечните зъби израстват от 3-та до 8-та седмица. На този етап малките йоркита все още нямат кътници. Постоянните зъби започват да заместват млечните от 4-я до 8-я месец. До края на 8-я месец постоянните им зъби трябва да са нацяло развити. При някои замяната се забавя с още 1-2 месеца.
Често се случва млечните зъби на йоркитата да не успеят да паднат сами, а постоянните започнат да растат. Ако това се случи с вашето куче, трябва да премахнете млечните зъби, защото в противен случай кучето ще има лоша или неправилна захапка.
Освен това риска от кариес и други инфекции е увеличава, защото храната се натрупва в пространството между млечните и постоянните зъби. Задържаните млечни зъби се отстраняват по хирургичен път.
Йоркширските териери са предразположени към тежки стоматологични заболявания, тъй като имат по - малка челюст. Тези кучета често страдат от пародонтоза, заради храната и плаката, която се натрупва по зъбите им. Колкото и странно да звучи тези бактерии могат да се разпространят и по други части на тялото и да причинят сърдечни или бъбречни проблеми.
Най - добрата превенция е редовното миене на зъбите с паста за зъби за кучета и даването на лакомства - т.нар. "дентастиксове". Човешките пасти за зъби не се препоръчват, защото се разпенват по - лесно и кучето може да я погълне.
За определени проблеми със зъбите може да се наложи да прибегнете и до професионалното им почистване от страна на ветеринарен лекар.
Отзиви
Искам за 10 клас да си поръчам мини йорки
Здравейте!Да попитам на по-малките кучета мляко ли трябва да се дава?