Лайшманиоза при кучето
- Лайшманиоза при кучето
- Разпространение на Лайшманиоза при кучето
- Етиология на Лайшманиоза при кучето
- Епизоотологични и епидемиологични особености на Лайшманиоза при кучето
- Патогенеза на Лайшманиоза при кучето
- Клинични признаци на Лайшманиоза при кучето
- Диагноза на Лайшманиоза при кучето
- Лечение на Лайшманиоза при кучето
- Профилактика на Лайшманиоза при кучето
Етиология на Лайшманиоза при кучето
Причинител на висцералната лайшманиоза (Кала-азар) е Leishmania donovani, на кожната (ориенталската язва) - Leishmania tropica, а на южноамериканската (мукокутанната) - Leishmania braziliensis.
Видовата самостоятелност на причинителите на трите форми не е доказана, но чрез кръстосани инвазии Адлер и Теодор са установили, че причинителят на лайшманиозата при кучето и човека е един и същ.
Класификацията на лайшманиите днес се базира на критичния анализ на световната литература и на опита при изучаването на морфологията, биологията, таксономията и разпространението им в различните ареали на света. Тя съдържа много нови предложения.
Висцералната лайшманиоза се дели на Leichmania donovani infantum и L. donovani archibaldi. Кожната лайшманиоза се дели на Leichmania tropica и L. major. Южноамериканската (мукокутанната) лайшманиоза се дели на Leichmania brasiliensis, L. amasonensis и L. panamensis.
Различните автори и до днес не са на единно становище по отношение на класификацията на лайшманиите, причиняващи различните видове клинични картини на заболяването в различните географски райони на света.
Лайшманиите са протозои, принадлежащи към род Leishmania на сем. Trypanosomidae. Те се срещат в две форми:
1. Лайшманийна форма (безкамшична)
Тя паразитираща в клетките на ендотелиите на капилярите на черния дроб, далака, костния мозък, лимфните възли, кожата и други органи и тъкани на животните с постоянна вътрешна телесна температура. Има кръгла или овална форма с размери 2 - 6 μm и притежава две ядра - голямо овално и малко (кинетопласт) с пръч-ковидна форма. Размножава се чрез безполово делене на две, след което паразитите навлизат в нови ендотелни клетки и процесът на делене се повтаря отново.
2. Лептомонадна форма
Паразитира в тялото на преносителите, насекоми от род Phlebotomus. Паразитът има продълговата крушовидна форма с размери 10 - 25/2 - 5 /μm и камшиче с дължина 15 - 30 μm.
Пренасянето на лайшманиозата се извършва посредством флеботомусите, наричани още "пясъчна муха" (Sandfly). Инвазията се предава по пътя куче-куче, човек-човек или куче-човек-куче и обратно.
В природата този процес може да премине от диво животно или гризач на куче и обратно. Заразяването може да се осъществи и чрез размачкване на инвазираното насекомо върху увредената кожа на животните.
Отзиви