Парвовироза при кучето
- Парвовироза при кучето
- Какво представлява Парвовирозата за Вашето куче?
- Кои кучета боледуват от Парвовироза?
- Как се предава Парвовирозата при кучето?
- Патогенеза на Парвовироза при кучето
- Как се диагностицира Парвовироза при кучето?
- Клинични признаци на Парвовироза при кучето
- Диференциална диагноза на Парвовироза при кучето
- Лечение на Парвовироза при кучето
- Профилактика на Парвовироза при кучето
Как се предава Парвовирозата при кучето?
Вирусът, причиняващ Парвовирозата принадлежи към сем.Parvoviridae и е силно устойчив. Стабилен е в околната среда и е устойчив на температурни въздействия и почистващи препарати, дори и на алкохол т.е. дори и да изперете килима, подложката или пътеката не е гаранция, че ще сте отстранили вируса.
Добро дезинфекционно действие имат 2%-овите разтвори на формалина, хлорните съединения (натриевият хипохлорид) и натриевата основа.
Установено е, че причинителят на Парвовирозата при кучетата е много близък с причинителя на Панлевкопенията при котките.
Любопитно е, че вируса преживява 15 - 20 минути на 80 °С, 24 часа при 60 °С и най - малко 6 месеца при 4 °С. Тези факти доказват стабилността на вируса в околната среда. Това от своя страна създава възможности не само за пряко контактно заразяване, но и за разпространение на инфекцията.
Доказани са случаи на заразяване на кучета при използване на заразени преди месеци посуди за хранене и поене, предмети и играчки, посещение на райони за разходки.
Вируса лесно може да се пренася и чрез дрехи и обувки на стопанина ако е бил в "заразена местност" или е ползвал "заразен предмет".
Знайте, че заразата се предава лесно от хора и животни, които са били в контакт с изпражнения на заразено куче.
Не забравяйте, че от 1 гр. инфектирани фекалии могат да се заразят над 1 000 000 кучета!
***
Автор: Д-р Иванов,
управител на Ветеринарен комплекс
Обобщение: Основни източници на заразата са преди всичко болните животни, които чрез повръщаното стомашно съдържание и фекалиите замърсяват трайно и интензивно околната среда. Съществува значително и трайно заразоносителство и заразоотделителство при преболедувалите животни.
Предаването на заразата се осъществява главно по алиментарен път чрез замърсена храна и вода или директно при близане и допир. Чрез лабораторни изследвания е установено, че във фекалиите на болни кучета се съдържа извънредно голямо количество силно вирулентен вирус - до 1012 вирусни частици в грам фекалии.
Смята се, че причинителят на парвовирозата при кучетата засяга норките и котките, но не и човека. Прониквайки през лигавиците на храносмилателната система при възприемчивите животни, парвовирусът се разпространява по лимфохематогенен път в целия организъм, като предизвиква само в отделни случаи кратковременно леко повишаване на температурата. Тежките клинични симптоми се дължат главно на промени в червата и сърдечния мускул.
Исторчески поглед ...
Присъствието на вируса във фекалиите на здрави кучета е установено оше през 1970 година, но за първи път етиологичната му роля при заболявания на кучета е доказана от Engster (1977 г.) в щата Тексас, САЩ.
През следващите години е изяснено, че Парвовирозата е била смесвана с колисептицемия, коронавирусна и ротавирусна диария и с други заболявания при кучето и че тя всъщност е разпространена във всички континенти.
След 1980 година болестта е установена и в България, където сега представлява сериозен проблем както за собствениците на кучета, така и за по - големите развъдници за кучета.
Отзиви
Здравейте, имам куче на 9 месеца и преди 6 дни го хвана правовирозата и не яде, нищо опитвам да му давам храна и не и не яде, само пие вода и я повръща. Не знам какво да правя, много ми е мъчно за приятелчето ми.
Здравейте. Mоeто куче го изкара вече, но аз имах допир с куче болно от парвовироза. Има ли варянт да го повтори ?
Здравейте искам да попитам дали женско куче изкарало парвовироза ще има проблем с бремеността.