Парвовироза при кучето
- Парвовироза при кучето
- Какво представлява Парвовирозата за Вашето куче?
- Кои кучета боледуват от Парвовироза?
- Как се предава Парвовирозата при кучето?
- Патогенеза на Парвовироза при кучето
- Как се диагностицира Парвовироза при кучето?
- Клинични признаци на Парвовироза при кучето
- Диференциална диагноза на Парвовироза при кучето
- Лечение на Парвовироза при кучето
- Профилактика на Парвовироза при кучето
Клинични признаци на Парвовироза при кучето
Инкубационният период на заболяването при експериментално заразяване се движи в рамкте на 3 до 14 дни. Протичането на болестта е различно в зависимост от възрастта на кучетата.
При младите (между 4 и 8 седмици) то е остро. Първите признаци, които се наблюдават са повръщане и угнетено тежко състояние, което е съпроводено с учестено и затруднено дишане в резултат на развиващ се белодробен едем.
Само след няколко часа се появява постепенно засилваща се диария. Изпражненията в началото са сивобелезникави и размекнати. Малко по - късно добиват по - жълтеникав цвят, като стават много по - течни и заедно с това кървави.
При някои от животните през първите 24 - 48 часа при наличието на повръщания, кървава диария и белодробен едем се наблюдава и повишаване на температурата до 40.5-41°С, тахикардия, аритмия и вестибуларна екстрасистолия.
Наличието на подобна симптоматика дава основание за съжаление за лоша прогноза.
Смъртта може да настъпи за няколко часа или при протрахиране на заболяването да последва привидно оздравяване, което след 10 - 15 дни често е последвано от внезапна смърт.
Животните, при които гастроинтестиналната симптоматика не е придружена с повишаване на температурата, белодробни и сърдечно-съдови смущения, изпадат в дехидратация, анорексия и кахексия. При тях прогнозата е сравнителна до по - благоприятна.
Кръвните показатели сочат силно изразена левкопения (3000 до 300 Lc на 1 mm3) с неутропения и повишено количество на еритроцитите и хемоглобина.
След преболедуване в част от животните под 10-месечна възраст остават трайни сърдечни и сърдечно-съдови увреждания. По - възрастните кучета обикновено оздравяват и се възстановяват напълно, като добиват стабилен имунитет. При тях смъртни случаи почти не се наблюдават.
Обобщение: Основните признаци на заболяването са:
- летаргия
- тежко повръщане
- загуба на апетит
- кървава воняща диария, която може да доведе до животозастрашаваща дехидратация
Два са основните синдрома на болестта:
- Ентерит - възпаление на червата
- Миокардит - възпаление на сърдечния мускул
***
Автор: Д-р Иванов,
управител на Ветеринарен комплекс
Отзиви
Здравейте, имам куче на 9 месеца и преди 6 дни го хвана правовирозата и не яде, нищо опитвам да му давам храна и не и не яде, само пие вода и я повръща. Не знам какво да правя, много ми е мъчно за приятелчето ми.
Здравейте. Mоeто куче го изкара вече, но аз имах допир с куче болно от парвовироза. Има ли варянт да го повтори ?
Здравейте искам да попитам дали женско куче изкарало парвовироза ще има проблем с бремеността.