20 научни доказателства, че всеки има нужда от котка в живота си (втора част)
Всички хора, които споделят дома си с котка, могат да ви кажат, че тя е истински лечител за душата. Но ето, че вече има официални научни доказателства за това, че котките подобряват качеството ни на живот.
Представяме ви втора част на тези 20 научни факта за котките, които неоспоримо доказват, че всеки има нужда от мъркащ приятел до себе си.
11. Котките могат да попречат на някои видове рак
Проучване, проведено от Националния институт по здравеопазване на САЩ, установява, че собствениците на котки имат намален риск от развитие на туморни клетки.
Колкото по - дълго време са притежавали котка и са се грижили за нея, толкова по - малко изложени на риск от злокачествено заболяване са били участниците в изследването.
12. Котките действат като социални катализатори
Наличието на котка увеличава шанса на човек да се хареса и да се сближи с останалите хора. Това разкрива пред другите грижовния характер и любовта към животните, а също така и търпението, на което е способен човек.
Други проучвания установяват, че котките помагат на срамежливите си собственици да счупят своята социална черупка и да общуват повече с непознати хора.
13. Котките помагат при депресия
Любовта на една котка към нейния стопанин, макар и да я показва в пълна сила само, когато тя пожелае, е безусловна.
Именно тази любов, кара учените да смятат, че котките могат да помогнат както в случаи на лека и умерена, така и против тежка депресия при хората.
Знаейки, че има някой, който винаги ще те обича, дори и това да е една котка, е безспорно средство за борба с депресията.
14. Котките помагат на деца с аутизъм
Проучване на университета в Куинсланд установява, че децата, страдащи от аутизъм, които имат постоянен контакт с котка, са по - склонни да говорят, да гледат в лицето събеседника си и да се усмихват, в сравнение с тези без котка у дома.
Нежността и уравновесения характер, присъщи на котките, са по - подходящи за тези деца, отколкото прекалено енергичните кучета.
15. Отглеждането на котка ни прави щастливи
Установено е, че полагането на грижи за котка повишава нивата на окситоцин, намиращи се в организма.
Окситоцинът е известен още като "хормон на любовта", защото той се освобождава от мозъка чрез нежно докосване и увеличава чувството на щастие.
16. Стопаните на котки посещават лекар по - рядко
Пациентите в напреднала възраст, които са собственици на котки, правят средно по - малко посещения при лекар за една година, отколкото по - възрастните хора, които не притежават котка.
Изследователите, които стоят зад това откритие, вярват, че по - възрастните собственици на котки са по - щастливи и по - малко стресирани, тъй като така се повишава общото им здраве и добро настроение. И дори, когато се налага все пак да посетят болница, техният престой там е много по - кратък.
17. Мъркането има лечебен ефект
Всяка котка мърка в диапазон от 20 до 140 Hz честота на вълните, което е известно на медицината като терапевтично средство за редица заболявания.
Мъркането помага да се намали стреса, успокоява симптомите на задух, ускорява зарастването на костите и меките тъкани, както и нормализира стойностите на кръвното налягане.
18. Котките неутрализират стреса от ежедневието ни
Изследване на университета в Мисури установява, че котките действително намаляват нивата на стрес при хората. В проучването участват 240 женени двойки, подложени на стресови предизвикателства и задачи.
Тези, които през цялото време носят със себе си своите котки, преживели далеч по - малко стрес, отколкото тези, които нямат котка.
19. Котките намаляват риска от сърдечен пристъп и мозъчен инсулт
След 10-годишно проучване на университета в Минесота, се установява, че намаляването на стреса, което идва с притежаването на котка, намалява и вероятността от сърдечен удар с до 40%. Учените успяват да докажат и, че за собствениците на котки е по - малко вероятно да бъдат поразени от инсулт, отколкото онези, които не притежават такива любимци.
Отново заради по - ниския стрес, който ни осигуряват те, кръвното налягане и нивата на холестерола се нормализират. Благодарение на това, е лесно да се обясни защо сме по - малко застрашени от инсулт, ако имаме котка.
20. Притежаването на котка може да предотврати астма и алергии при децата
Обратно на общото схващане, децата, които живеят с котка от ранна възраст, имат по - голям шанс да развият имунитет към астма и други алергични заболявания, които поразяват дихателната система.
Посветено на тази теза изследване установява, че някои деца развиват специални антитела, когато са отглеждани в присъствието на котка. Впоследствие това ги предпазва от развитието на тези болести.
Отзиви