Прилеп
- Разред Chiroptera
- Подразред 1 – Microchiroptera
- Подразред 2 – Megachiroptera
Къде живеят прилепите? Рядко човек може да види отблизо прилепи. Причината е не в тяхната рядкост, а в нощният им начин на живот и в трудно достъпните им убежища.
Прилепите използват като жилище тавани, камбанарии, минни галерии, хралупи на дървета и най - често пещери. Всеки, който е посетил пещера, обитавана от прилепи, дълго си спомня за видяното там необикновено и странно зрелище. Ето как академик Иван Буреш е описал едно такова посещение:
"През един широк отвор Вие влизате в обширна тъмна пещера. Няколко дебели каменни колони подпират не много високия, но грамаден пещерен свод, а по него висят с главата надолу хиляди големи и малки прилепи.
На някои места по тавана намираме тези прилепи така натрупани един до друг, че те представляват нещо като огромна слънчогледова пита. Ако хвърлим нагоре някакъв предмет и подплашим прилепите ще видим, че те са стотици. Разхвърчават из пещерата, докосват се даже с меките си крилца до вашето лице, а образувалият се от техните криле вятър гаси вашите лампи. С остри писъци те постепенно се изпокриват из пещерните дълбочини."
Разпространение
- Род Rhinolophus (Подковонос) - Средна и Южна Европа и Азия, Нова Гвинея, Австралия
- Род Myotis (Нощник) - навсякъде без Арктика, Антарктида и тихоокеанските острови
- Род Nyctalus (Вечерник) - Средна и Южна Европа и Азия, Северозападна Африка
Биология и поведение
Прилепите са единствените наши летящи бозайници. Те използват като летателен орган видоизменените си крайници, които са съединени помежду си и опашката с тънка кожеста ципа. Летежът им се подпомага от дребното и леко тяло, нежните тънки костици и от изключително силната мускулатура.
Крилото на прилепа много прилича на част от чадър. Но само че тук вместо платно между силно удължените пръсти и костици на предните крайници е опъната летателна кожна ципа. Чрез своето кожно крило прилепът изпълнява различни видове летене.
Чрез куковидно закривените си нокътчета на задните крайници прилепът се окачва зв издатините по пещерите или хралупите.
Когато са в покой, прилепите се захващат с нокти за някоя пукнатина и увисват с главата надолу. В тази поза те приличат на тъмни висящи круши. Решат ли да полетят, те отпускат ноктите си, разперват бързо дългите си крила и политат без какъвто и да е шум.
Прилепите обикновено излитат от своите убежища след залез. През горещите летни месеци техните най - чести убежища са хладните и тъмни пещери, а през зимата пак там те се струпват един до друг и заспиват зимен сън.
При някои прилепи (напр. при подковоносците) по време на сън тялото е загърнато с летателната кожна ципа. При други (напр. при ушатите) тя е сгъната встрани и тялото е открито.
С какво се хранят прилепите?
Прилепите летят еднакво добре при дневна светлина и в абсолютна тъмнина. Летейки бързо и безшумно, те ловят различни насекоми. Установено е, че само за една нощ прилеп може да изяде насекоми, които по тегло са равни на една трета от неговото собствено тегло.
Благодарение на тази своя лакомия прилепите унищожават огромно количество вредни насекоми за селското стопанство. Не случайно се казва, че прилепите са нощните лястовици. Това, което лястовиците правят през деня, прилепите извършват нощем.
Прилепите летят така добре нощем, както даже птиците не умеят. Това те постигат с помощта на издаваните от тях звуци, които не могат да се доловят от човешкото ухо. Когато тези звуци и по - точно ултразвуци достигнат до някой насрещен предмет, те се отразяват в него, връщат се обратно и се улавят от големите уши на прилепа. Така "живите радари", както често наричат прилепите, се ориентират в абсолютен мрак и ловят, без да виждат дори най - дребните насекоми.
Прилепите издават ултразвуци благодарение на видоизменения си като свирка гръклян - издишваният въздух, който излиза от белите дробове, минава през гръкляна и излиза навън като ултразвук. Това обаче става периодично. Задържаният въздух, който е под голямо налягаме, сс изпуска през гръкляна на малки порции. Така получените ултразвукови импулси могат да достигнат даже до 200 иа брой за 1 секунда. По тази именно причина за летящ в тъмнината прилеп не е трудно да улови даже прелитаща на метър от него една видима мухичка.
Дългоухият прилеп има извънредно голяма площ на външното ухо.
Неговата ушна раковина е част от ехолокатора му, чрез който долавя и ултразвуците.
Прилепите живеят около 20 години и дори повече. Най – често раждат по едно малко на година. Кърменето е 1 месец.
Прилепи – кръвопийци
- Лат. Desmodus rotundus
- Семейство Вампири
- Разред Прилепи
Първите европейски заселници в Централна и Южна Америка са били поразени от невероятните разкази на местните индианци за някакви кръвопийци. Няколко столетия по - късно европейските зоолози лично са се убедили, че те не са измислени.
Разпространение
- Северно Мексико
- Централна и Южна Америка
"Вампири - кръвопийци" наистина живеели сред американските джунгли. Това обаче не били никакви баснословни чудовища, даже не и представители на вампирите - прилепи, към които принадлежат няколко плодоядни прилепи. Това били съвсем безобидни на вид прилепчета.
"Събудих се сутринта страшно недоволен от себе си, измъкнах се от пончото и отидох да огледам конете. Когато видях, че два от тях са били нападнати от прилепи - вампири, докато сладко съм хъркал само на седем метра от тях, още повече се ядосах.
И двата коня бяха ухапани точно на едно и също място - по вратовете, на една педя разстояние от гривата. Самите ухапани места бяха два равни и плитки разреза, дълги около сантиметър и половина.
Ефектът от тези малки разрези обаче е ужасен, тъй като кръвта (както при всички ухапвания от вампири) не спира, след като прилепът престане да лочи своята зловеща храна, а продължава да тече. Ето защо, когато подутият от ядене прилеп отлети, раните на шията на коня продължават да кървят. Сега шиите на конете бяха набраздени от големи ивици засъхнала кръв, несъразмерно големи по отношение на раната."
(Д. Даръл, 1956 г.)
Биология и поведение
Кръвосмукачът има големина около десетина сантиметра и тежина до петдесетина грама. Цветът на неговата мека козина е ръждиво - червеникава.
Тънките и дълги ципести крилца му позволяват да лети безшумно в тъмните тропични нощи като черен призрак. За този кръвосмукач не е трудно в непрогледната тъмнина да намери своята жертва, която винаги е някакъв бозайник.
Открил жертвата си, вампирът - кръвосмукач "кацва" безшумно върху нея и впива острите си като бръснач зъби в тялото й, а със слюнка, вкарва особени вещества – ензими. Те са тези, които пречат за съсирването на изтичащата кръв и не дават възможност на жертвата да изпитва каквато и да е болка. По този начин заспалите животни не се събуждат при ухапване. Малко по малко, грам по грам, стомахът на кръвосмукача се пълни с топла кръв. А тя е толкова много, че нерядко по - малките жертви загиват.
Докато легендите за умрели хора, от които няколко кръвосмукача са пили кръв, може да са измислици на американските индианци, то като преносители на вируса на беса кръвосмукачите са много по - опасни за хората! Установено е, че този вирус се запазва в тялото им до десетина месеца.
След като напълни коремчето см с кръв, кръвосмукачът се вмъква на затулено място, с острите нокти на задните си крачка се закачва за някоя издатина, увисва с главата надолу и изпада в дълъг сън.
Отзиви