Бяла (Полярна) мечка
- Лат. Ursus maritimus
- Семейство Мечки
- Разред Хищници
Полярната мечка ли е най – големият сухоземен хищник? На този въпрос едни ще отговорят, че това е мечката. Верен е последният отговор и все пак не напълно. Това е не коя да е мечка, а бялата (полярна) мечка.
Разпространение
Полярната мечка се среща основно по арктическото крайбрежие на Северния ледовит океан, Азия Северна Америка и Европа.
Биология и поведение
С големият си полярен костюм Бялата мечка е почти незабележима на фона на снеговете и ледовете, но не за да се прикрие от неприятелите си, такива тя няма, а за да не я съгледат жертвите.
Тя е най - едрата от всички живеещи днес мечки - възрастният мъжкар достига до 720 килограма. Тя е господарят сред северните полярни животни. Огромното й тяло, дълго до 3 метра и тежко почти до 800 килограма всява ужас сред останалите полярни обитатели. Изключително гъстата й козина я предпазва от изстудяване. Бялото й руно е като импрегнирано.
Целият си живот този бял гигант прекарва в скитане по безкрайните снежни равнини, върху плуващите ледове или в плуване из ледено студените води. Единствената цел на тези безконечни странствания е търсенето на храна.
На глад тя издържа до 45 дни, а най -любимата и търсена плячка са кротките тюлени.
"Мечката, както и преди, дремеше легнала до малките си мечета. В края на краищата това ми омръзна и вземайки от земята камъче, го хвърлих към звяра. Резултатът от това не закъсня. Огромната мечка моментално скочи на крака, рязко се обърна и тръгна право към мен. Мечетата я последваха.
Аз знаех от думите на ескимосите, че белите мечки са невероятно любопитни и обезателно ще се приближат към непознат предмет, за да го подушат и да погледнат какво е това. В моите планове, разбира се, не смятах да позволя на мечката да ме изследва от главата до краката. Но аз бях напълно очарован от приближаването на звяра, от клатещата се походка на мечката и детската непохватност на малките. И цялата тази картина, залята от ярките слънчеви лъчи, беше за мене като небесен дар."
(X. Зилман, 1972 г.)
Бялата мечка е изключително хитра, когато тръгне на лов. Щом забележи лежащ тюлен върху леда, тя става невероятно внимателна и предпазлива. Ляга по корем и пълзешком, метър по метър, се приближава до дремещия тюлен. Когато той повдигне глава да се огледа, мечката ляга неподвижно. Стигне ли незабелязана до жертвата си, с огромен скок се хвърля върху нея и няколко удара на страшните лапи са достатъчни да я убият.
Белите мечки понякога нападат и ескимосите. Вероятно те оприличават тези дребни хора с тюлените, а това не е случайно. Ескимосите се обличат в тюленови кожи, ядат тюленово месо, мажат се с тюленова мас. И още нещо: белите мечки отбягват присъствието на хората, защото въпреки всички международни закони все оше понякога ги преследват с кораби, самолети или шейни до пълно изтощение и накрая най - безогледно ги избиват.
Размножителен период
Приятелската игра между "белите гиганти" през размножителния период преминава в ухажване. Младата женска може да стане майка след 4 години.
Новороденото малко, а по - често 2 или 3, се отглежда в затоплената снежна бърлога. Майката го извежда чак когато поотрасне и трябва да се научи на лов.
Природозащитен статус
За опазването на това великолепно животно още през 1938 г. е бил ограничен неговият лов в СССР, а от 1956 г. и напълно забранен.
В САЩ, Канада и Норвегия също вече е забранено убиването на белите мечки. Най - многобройни (но не повече съответно от 10 - 20 000 и 7000 броя) са били те в ОНД и Канада до 1993 г., докато в Норвегия и Гренландия са били много по - малко.
Само през 1970 г. на о-в Шпицберген са били убити незаконно над 700 мечки. Бялата мечка е вписана в международната "Червена книга".
Отзиви