Елен, Благороден елен
Биология и поведение на Благородния елен
По - величествено животно едва ли може да се срещне из нашите гори. Какво ли в него не е великолепно и очарователно! Тялото му е очертано в хармонични и съразмерни линии.
Главата на мъжкия е украсена с величествени рога. Гърдите са му мощно разширени, а раменете му подсказват за отличното му умение да бяга и да скача. Влажната муцуна, тръпнещите ноздри и необикновено изразителните очи често са били обект за художници и скулптори. И като завършек цялото тяло стои върху здрави, високи и винаги нервно потръпващи крака.
Когато е подплашен, той ловко прескача препятствия над 2 метра и то не как да е, а с плавни елегантни скокове. Отличен плувец, той с лекота преплува реки и езера.
С какво се храни благородния елен?
Елените са животни, които са най - активни привечер и през нощта. Предпочитат горите с обилна растителност. Обикновено се хранят с растителна храна, трева, листа, коренища и др.
Най - трудният период за тях е през зимата, когато намирането на храна се оказва голям проблем. В случаите, когато не успеят да намерят храна използват запасите, които са натрупали през лятото и есента.
Колко са големи рогата на елена?
Само мъжкият елен (рогач) е удостоен с честта да носи рога. Женският елен (кошута) няма такава украса.
Израстването на рогата е резултат на едно своеобразно костно - кожно излъчване. Те са плътни рогови образувания, закрепени върху малки костни израстъци на челните кости от черепа. Рогата за първи път порастват при малките рогачи още когато те са на две години.
От края на февруари до началото на април те за първи път падат. Това опадване на рогата после се повтаря периодично всяка година и то все по същото време. Оголените предни кости веднага се покриват с желатиноподобно вещество, което на въздуха бързо се втвърдява. Тази все още мека материя на бъдещите твърди рога се покрива отгоре с мъхеста ципа.
Израстването на новите рога завършва след 2 - 3 месеца. За да ги освободи от мъхестата обвивка, рогачът ги търка продължително в кората на дърветата, от което потъмняват.
Рогата при тригодишните рогачи израстват вече с два клона на върха. След всяко годишно опадване те израстват с по още един клон. Това продължава до 8-годишна възраст, след което разклонението вече не зависи от възрастта. При най - старите рогачи рогата престават да се сменят всяка година и не рядко те умират с тях на главата.
Най - големите рекордни размери на рогата при благородния елен достигат около 1.6 м на дължина и до 70 килограма.
Максималното число на клоновете може да достигне до 33 на всеки рог.
Най - добре развитите еленови рога (но не и най - големите и най - тежки) са широки, дебели и са украсени с разнообразни перли и шипове. Тези ловни трофеи имат голяма стойност и се излагат на различни изложби.
Рогата опадват всяка година, към края на зимата.
Ревът на елена
Могъщият еленски рев с тътен оглася смълчаната есенна гора. С него еленът подканва съперниците си да си премерят силите. Придошлите кошути занапред ше бъдат с победителя.
Размножителен период
Рогачите водят ожесточени борби за женската кошута. Използвайки своите рога за "оръжие" те водят целодневни битки, през които дори не се хранят.
Рядко се стига до сериозно нараняване тъй като структурата на рогата им води само до тяхното заклещване. Именно в това се състоят и борбите между тях - бутане и заклещване на рогата.
Първите дни след раждането малкото еленче остава в скривалище със своята майка. Тя остава при него само за да го накърми. През останалото време тя ходи на паша и да търси храна.
Еленчето не се отделя от майка си до раждането на следващото еленче (обикновено на следващата година).
Отзиви