Как да евакуираме безопасно домашните си любимци в случай на природно бедствие?
В последните години в България и по целия свят природните бедствия непрекъснато се увеличават.
Земетресения, наводнения, пожари, урагани и др. заплашват живота и имуществото на милиони хора по Земното кълбо всяка година.
Тези катаклизми ясно ни напомнят колко е важно да имаме план за евакуация, така че заедно със своите домашни любимци да отидем на безопасно място по време на бедствията.
Преди да настъпи бедствието
Една от най - важните стъпки за справяне с природни бедствия е предварителното планиране. Простички неща, като например редовната ваксинация на животните, могат да бъдат изключително полезни, когато внезапно трябва да се евакуирате от дома си.
Добре е да имате предварително подготвена раница с неща от първа необходимост, които да са ви достатъчни за първите 3 до 7 дни от евакуацията.
Ако все още нямате такава раница, е добре да започнете да я подготвяте, веднага след като разберете, че бедствената ситуация е неизбежна.
Добре е да имате клетка за домашния любимец и той да е чипиран, защото по време на бедствие животните изпитват голям стрес и е малко вероятно да отговарят на вашите команди.
Евакуиране с домашните любимци
Най - добрият начин за справяне с непредвидената ситуация е като направите всичко възможно да се евакуирате заедно с домашните любимци.
Не очаквайте аварийните служби да свършат вашата работа. Трябва да направите всичко възможно да вземете животните с вас, когато се евакуирате.
Списък с необходимите неща при евакуация
- Храна и вода – трябва да имате голям запас от храна и вода за вас и домашния любимец. В зависимост от вида на бедствието запасите ви могат да бъдат за няколко дни или за период до един месец.
- Оригинал и копие от паспорта на домашния любимец – добре е също така на нашийника на животното да има актуална информация за него и телефон за връзка както с вас, така и с някой близък приятел в близък район извън бедствието, в случай че вашият мобилен телефон е изключен. Добре е и животното да бъде чипирано, защото по този начин лесно ще бъде локализирано, в случай че се изгуби в суматохата.
- Клетка за животни – всеки домашен любимец се нуждае от клетка, за да е в безопасност по време на евакуацията, особено когато се пътува в затворени помещения, заедно с други домашни любимци.
- Лекарства – не забравяйте да вземете медикаментите, които са предписани на домашния ви любимец. Те могат да бъдат от решаващо значение за здравето и живота му.
- Здравен картон на животното – добре е да имате под ръка списък с всички ваксинации и манипулации, които са правени на домашния ви любимец.
- Основни принадлежности на животното – това могат да бъдат битови предмети като купичките за храна и вода, тоалетната на животното, каишка, нашийник, любими играчки за дъвчене и т.н.
Когато нямате друг избор, освен да оставите животните
Ако нямате възможност да вземете домашен любимец със себе си, може да потърсите някой безопасен приют за животни в близост до дома ви.
В случай на наводнение изберете помещение на по – висок етаж, ако е възможно. Препоръчва се да оставите храна и вода в дома за животното, поне за 2 седмици. Животните могат да издържат дълго време без храна, но без вода могат да оцелеят по – малко дни.
Връщане у дома след бедствието
Даже и след като всичко страшно е отминало, все още има редица мерки за безопасност, които собствениците на домашни любимци могат да предприемат, за да гарантират безопасността на животните.
Добре е първите няколко дни животните да бъдат държани само в закрити помещения, докато ситуацията се нормализира напълно. След бедствие средата, в която живеете, може да е значително променена и това да дезориентира домашния любимец.
Преди да пуснете животното свободно из дома, проверете за някакви потенциално опасни предмети наоколо. Проверете и оградата на двора за евентуални повреди, преди да изкарате домашния любимец да си играе в двора.
Отзиви