Лаймска болест при кучето
- Лаймска болест при кучето
- Етиология на Лаймска болест при кучето
- Епизоотологични особености на Лаймска болест при кучето
- Клинични признаци на Лаймска болест при кучето
- Диагноза на Лаймска болест при кучето
- Лечение на Лаймска болест при кучето
- Профилактика на Лаймска болест при кучето
- История на Лаймска болест при кучето
Клинични признаци на Лаймска болест при кучето
Инкубационният период на заболяването е няколко дни. Наблюдават се 3 продължителни последователни стадия, през които се проявяват различни симптоми характерни за много други заболявания. Смята се, че това е основната причина, поради която болестта не е била добре проучена до наши дни.
Първи стадий
На ухапаното от кърлежа място се наблюдава зачервяване на кожата (Erythema migrans). Постепенно то се пренася и на други места по тялото.
Обикновено не настъпва повишаване на температурата и влошаване на общото състояние. Продължава няколко седмици, поради което често остава и незабелязано.
Втори стадий
Този стадий продължава с месеци. Настъпва бактеремия без наличие на треска, но настъпват сърдечни проблеми, разранявания по кожата, различни очни промени, болки в мускулите, хепатит, хематурия, а също и ранни прояви на менингит.
Трети стадий
Той може да настъпи след повече от година. За него са характерни кератити, некротизиращи кожни язви, артрити, парези на отделни мускулни групи, енцефалити и енцефаломиелити. За съжаление този стадий на болестта много често продължава до смъртта.
Благодарение на общото в признаците и в развоя на заболяването при кучето и човека се дава възможност за извършване на по - задълбочени експериментални проучвания чрез използване на кучета за модел.
Отзиви