Лисица
Биология и поведение на лисицата
Как ловува лисицата?
Настане ли лято и за лисана идват по - добри дни. По полето, където кипи буйно плодородие, тя се разполага както си иска. И денем, и нощем дебне. Лови какво ли не.
В лакомата й уста попадат малки зайчета, яребици, и пъдпъдъци, да не говорим за полските мишки. Нахрани ли се, отива да се подслади със сладки круши или грозде.
За всяка плячка лисицата си има отделен метод за ловуване. В редки случаи, когато реши някоя сутрин да закуси с речен рак, тя отива до близкия извор, кляка, потопява във водата рунтавата си опашка и примамва с нея някой рак. Накрая той се хваща на въдицата и закуската е сигурна.
Ако реши да си хапне малко медец - отива към съседната хралупа с диви пчели. Без да се колебае бърка вътре с лапа и ближе сладкия мед. Когато разярените пчели излязат навън да видят кой е този натрапник, тя кротко стои, докато цялата не я накацат, после се търкулва на земята, изпомачква ги и ги излапва една по една.
Реши ли пък да хване заек - даже дупка копае. Изрива пръстта с лапи и накрая ляга вътре да чака. Премине заек, премине друг, трети. Тя все чака. Зайците са спокойни, леко подскачат и играят. Точно тогава като куршум изхвърлена нашата хитруша прави скок и сграбчва един заек. Пак победа!
Къде се крие лисицата?
Когато ловците я гонят, нейните измами нямат граница. Застигнат ли я кучетата, тя се вмъква в някой храсталак и се скрива там докато опасността за нея не отмине. Ако не успее да се скрие, ляга и се преструва на умряла.
Ако се наложи, лисицата може да се покатери дори по дървесно стъбло, да се скрие в хралупа или пък да изчака на клона преминаването на опасността.
Такива хитри трикове тя прилага, когато е преследвана, за да може мигновено да изчезне от преследвачите си.
С какво се хранят малките лисичета?
Ядат зайци, полски мишки и много други животни, които лисицата майсторски лови.
Отзиви