Общините вземат мерки срещу опасния тигров комар открит в България
След като бе установено със сигурност наличието на тигрови комари в района на Созопол, много общини в цялата страна взимат мерки за справяне с проблема и недопускането на опасното насекомо да се развъди и на други места.
Азиатският тигров комар открит в Созопол пренася много инфекциозни болести, най - опасните от които са Денга и Чикунгуня.
Обичайните места за разпространение на тези насекоми са водоемите със застояла вода. Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев е информирал всички областни администрации в страната за появата на тигровия комар. Предписанията направени от д-р Кунчев са за 2 - 3 дезинсекционни кампании през пролетно - летния сезон, за да се намалят броят на ларвите и да се прекъсне цикъла на възпроизводство на опасните насекоми.
Азиатският тигров комар е по - дребен и е черен със сребристо бели петна. Яйцата му издържат на студ и засушаване.
Инфекциозната болест Денга, която той пренася протича с висока температура и болки в ставите и мускулите. Симптомите на болестта са подобни на тези на Грипа, маларията или Коремния тиф. За съжаление все още няма ефективна ваксина срещу тази болест, а лечението преминава посредством приемането на аналгетици и капкови вливания на глюкоза и физиологични разтвори.
Другата опасна болест, пренасяна от тигровия комар, Чикунгуня, е също остра инфекциозна и с подобни симптоми на Денга. Тук също липсва специфично лечение и се прилага симптоматично. Взимат се лекарствени средства най - вече за облекчаване на болките, като се препоръчват нестероидни противовъзпалителни средства.
Отзиви