Протичане на болестите
Периоди на протичане на болестите
Всяка болест протича обикновено в 4 периода: скрит, период на предвестниците, период на пълното изразяване на болестта и заключителен период.
Скрит период
Скритият период е изразен най - добре при заразните болести, при които се нарича инкубационен. Обхваща времето от началото на действието, или внедряването, на болестотворния фактор до появяването на първите признаци.
Продължителността на този период е различна при отделните заразни болести. При тях той зависи, от една страна, от съпротивителните сили на организма и, от друга, от болестотворните качества на микроорганизмите. Обикновено инкубационният период варира от няколко часа (при анаеробната дизентерия 10 часа) до месеци и дори години (при Туберкулозата, Бруцелозата, Левкозата и др.).
Продължителността на скрития период при незаразните болести е също различна. Зависи от характера, продължителността и силата на действие на болестотворния фактор. Например при изгаряне с киселини и основи скрит период липсва, а при Лъчевата болест той трае седмици и дори месеци.
Период на предвестниците
Този период започва с появяването на първите признаци и приключва до началото на пълното изразяване на болестта. През този период се появяват началните признаци, които са общи за много болести и имат видови особености.
По - характерните от тях са липсата на апетит, повишаването на температурата, угнетеното състояние, залежаването, настръхването на космите (при коне, говеда), увисването на ушите и опашката (при свине), изоставането от стадото (при овце), отпускането на крилете и завирането на главата под тях (при птици), намаляването на млечността (при дойни животни) и др.
Продължителността на периода на предвестниците е различна - обикновено няколко дни. Тя зависи от храненето и отглеждането на животните, от вредното действие на болестотворния причинител и от устойчивостта на организма.
Период на пълно изразяване
Периодът на пълното изразяване на болестта започва с появяването на съществените и характерни за дадена болест признаци и завършва с приключването на заболяването.
Признаците не се проявяват еднакво при всички заболели животни. Продължителността на този период зависи от същите фактори, както при втория период, и е различна - от няколко часа (при Антракса) до дни, седмици, месеци и години.
При някои болести един от признаците е толкова характерен, че само въз основа на него може да се постави диагнозата. Такъв признак се нарича "патогномичен". При други болести са характерни група признаци, които се наричат "синдром".
Заключителен период
Заключителният период може да завърши с пълно оздравяване, с непълно оздравяване или със смърт.
Пълно оздравяване
Пълното оздравяване е такъв изход на болестта, при който напълно се възстановяват строежът и функцията на засегнатите органи, а също и функцията на организма като цяло. То се наблюдава често при болести, които не предизвикват тежки анатомични изменения на тъканите и органите.
Пълното оздравяване е до известна степен относително, тъй като организмът не се възвръща към първоначалното, изходното състояние, в което той е бил преди заболяването. Всяка прекарана болест оставя някакви следи в организма. Например след преболедуването при някои болести животното става невъзприемчиво към повторно заболяване, а при други организмът става много по - чувствителен към повторното действие на същите болестотворни причинители.
Пътищата на оздравяване са няколко:
- Отстраняване на вредното начало - вредният фактор може да се отстрани чрез сложни рефлекторни реакции - повръщане, кихане, кашляне, сълзотечение и др., или чрез разрушаването или неутрализирането му (в черния дроб). Вредното начало, особено когато е микроорганизъм, може да бъде унищожено от специални защитни тела или от левкоцитите.
- Възстановяване на повредените тъкани - на мястото на загиналите клетъчни елементи регенерират нови клетки. При това в зависимост от броя на повредените елементи и от способността на тъканта да регенерира се възстановяват загиналите специфични елементи или регенерира само съединителната тъкан на мястото на специфичната.
- Компесаторни приспособления - компенсаторно приспособяване на организма и на функцията на повредения орган, при което голяма роля играят нервната система и мозъчната кора. Особено ясно това се вижда при нарушаване функцията на чифтните органи. Например повреждането на единия бъбрек се компенсира чрез усилване функцията на здравия бъбрек, който почти напълно поема работата и на изгубения.
Непълно оздравяване
Непълното оздравяване се наблюдава, когато болестният процес причинява загиването на голям брой клетъчни елементи в органа и особено на елементи с малка способност за регенерация. Често регенерацията на специфичните елементи е далеч недостатъчна за възстановяване на дефектите. В тези случаи настъпва усилена регенерация на съединителната тъкан, която запълва дефекта.
След запълването на дефекта нормалният строеж и функцията на органа не се възстановяват напълно. Такъв изход на заболяването се нарича непълно оздравяване, оздравяване с дефект или патологично състояние.
Характерни за непълното оздравяване са туберкулозните възли в белите дробове, съединителнотъканните разраствания на вимето при възпаление, компенсираният сърдечен порок и др.
Смърт
Смъртта настъпва тогава, когато организмът не може да се приспособява повече към изменените условия на съществуване и неговата жизнена дейност спира. Основна причина за смъртта е кислородното гладуване на тъканите, което настъпва в резултат на спиране на дишането или на сърдечната дейност.
Различните тъкани не са еднакво чувствителни към недостига на кислород. Най - чувствителна в това отношение е нервната тъкан и на първо място мозъчната кора. Кислородното гладуване бързо довежда до умиране на нервните клетки, в резултат на което се нарушава връзката между отделните органи и настъпва смъртта на организма като цяло, въпреки че отделни органи могат да продължат да функционират.
Видове смърт
Смъртта е процес, който има свой цикъл на развитие. Периодът между спирането на дишането или на сърдечната дейност и умирането на мозъчната кора се нарича клинична смърт (относителна смърт). Когато умре мозъчната кора, настъпва истинската, или биологичната смърт. Това деление има голямо практическо значение, тъй като през периода на клиничната смърт, която трае около 5 - 7 мин., може да бъде предотвратена биологичната смърт.
Смъртта, която настъпва в резултат от постепенното изхабяване (стареене) на организма, се нарича физиологична или естествена смърт, а когато е изход на някое заболяване - патологична.
При кръвоизлив в мозъка, гръм, слънчев удар др. смъртта може да настъпи за много късо време и тогава се нарича внезапна.
Най - често обаче смъртта се предхожда от предсмъртен период, наречен агония. В този случай поради парализирането на важни мозъчни центрове организмът умира бавно. Агонията продължава обикновено от 2 - 3 часа до 2 - 3 дни. Проявява се със слаб, мек и неуловим пулс, дълбоко или съвсем повърхностно дишане, понижаване на температурата, загубване на съзнанието, непроизволно дефекиране и уриниране. Агонизиращите животни лежат непрекъснато с отпусната върху земята глава и движат слабо краката, ушите или опашката.
Признаци на смъртта
- Изстиване на трупа - настъпва постепенно, като през първия ден температурата се понижава на всеки час с 1 °С, а през втория ден - с 0,2 °С. В това отношение в някои случаи се наблюдават изключения. Например при Тетануса е налице обратно явление - повишаване на температурата до 42 °С, дължащо се на силните мускулни спазми, при които се произвежда топлина.
- Вкочанясване на трупа - настъпва 8 до 10 час след смъртта и се открива предимно при мускулите на шията, крайниците и опашката. Дължи се на действието на млечната киселина, която се получава от разлагането на гликогена. Бързината на неговото настъпване зависи от температурата на околната среда - колкото по - висока е тя, толкова по - бързо настъпва поради по - усиленото разпадане на гликогена. При Антракса този признак не се наблюдава!
- Петна по кожата - появяват се в резултат на просмукване от кожата на хемолизпрана кръв.
- Загниване на трупа - дължи се на развитието на гнилостните бактерии, които се намират в голямо количество в храносмилателния канал. Проявява се с появата на сиво-зелени петна, които се дължат на железния сулфид, образуван от желязото на хемоглобина и от сероводород. При развитието на газообразуващи бактерии трупът може да се подуе.
Отзиви