Таралеж
- Лат. Erinaceus europeus
- Семейство Таралежови
- Разред Насекомоядни
С какво е известен таралежът? Всеки вероятно ще отговори: "С бодливото си тяло". Това е вярно.
Той е единственото бодливо животно в нашата жива природа и защитното му облекло няма равно на себе си. Но не само с това е забележителен този бодлив приятел.
Разпространение
- Европа
- Сибир
- Западна Азия
- Корея
- Монголия
- Китай
- Япония
Биология и поведение
Този бодливец е единственият бозайник у нас, който не се страхува от змиите, смело ги напада и изяжда. Дори една усойница или пепелянка не е проблем за него.
Върви бавно, сякаш нещо мисли и непрестанно души с острата си муцунка по земята. Изведнъж, когато пред него се подаде страшна змийска глава с отровни зъби, той не се смущава ни най - малко.
Приближава се и подушва змията, а после изведнъж се свива. Змията мълниеносно атакува, но нейните зъби намират бодлите. Таралежът подава муцунка и пак приближава до змията.
Нова атака на отровните зъби, но пак безуспешно. Сега вече "бодливият рицар" се хвърля напред и захапва главата на своя неприятел. Змията бързо се развива и нанася удар след удар по бодлите.
Тялото й се раздира от острите игли, движенията стават все по - бавни и накрая престават. Таралежът вече е прегризал страшната глава и спокойно започва да се храни с мъртвата змия.
Ако в такава битка той бъде ухапан по някое незащитено от бодлите място, това не е фатално. Таралежът издържа многократно повече на змийска отрова, отколкото всички други наши животни. Изядените от него отровни змии с нищо не вредят на неговия изключителен организъм. Срещата между таралеж и пепелянка почти винаги завършва с негова победа, тъй като таралежът притежава относителен имунитет към змийските отрови.
Не само на змийска отрова издържа таралежът. Той се храни и с отровни насекоми, които са смъртоносни за другите животни. Дори различни химични отрови не винаги са опасни за него.
Друга забележителност на таралежа е, че той се ражда без бодли. Няколко часа след като се роди, по неговата гола кожа се появяват малки пъпчици, които не след дълго се разпукват и от тях се подават иглички. След още няколко часа те се втвърдяват и вече по нищо не се рaзличават от бодлите на своите родители.
Таралежчетата се раждат слепи и голи. Още от бебешка възраст те се свиват на кълбо. Проглеждат след 2 седмици, а бозаят около 1 месец.
Младите майки раждат по -малобройно поколение, до 3 - 4, а възрастните понякога и по 8 - 9. Разбира се, не всички от тих доживяват зимния сън, а още по - малко пробуждането на пролетта.
Грижите по отглеждането и възпитанието на малките таралежчета са изцяло върху майката. Тя ги възпитава, докато задуха леденият вятър и изпаднат в зимен сън. В това време бащата се чувства отново като ерген, без задължения към семейството си.
Малките таралежчета трябва да усвояват житейската практика на майка си и сами да си намират храната: бръмбари и личинките им, червеи, охлюви.
Любопитно
Таралежите са били известни още през 13 век. За това свидетелстват намерените различни илюстрации с тези животни, датиращи именно оттогава.
Отзиви