Бяс при кучето
- Бяс при кучето
- Етиология на Бяс при кучето
- История на Бяс при кучето
- Разпространение на Бяс в България
- Епизоотологични особености на Бяс при кучето
- Патогенеза на Бяс при кучето
- Клинични признаци на Бяс при кучето
- Патологоанатомични изменения на Бяс при кучето
- Диагноза на Бяс при кучето
- Диференциална диагноза на Бяс при кучето
- Профилактика на Бяс при кучето
- Съмнение за Бяс при кучето - мерки
- Бяс при хората
Патологоанатомични изменения на Бяс при кучето
При външния оглед на трупа на куче, умряло от Бяс, личат белезите от ухапвания от други животни или следи от контузии и травми. Трупът като цяло е кахектичен, козината е мръсна, разрошена и измокрена от слюнки, особено в предната част на тялото.
Макроскопските промени при аутопсията не са типични, но все пак някои от тях са отчасти насочващи. В повечето от случаите се намира празен стомах с наличие в него на необичайни предмети, като камъни, слама, пръст, дървени парчета и др., погълнати от животното след нарушаване на съзнанието му.
Установяват се хиперемия, кръвоизливи и ерозии по протежение на храносмилателния канал (в стомаха, дуоденума, ректума). Хиперемия, оток и хеморагии се установяват в мозъка и по менингите.
За лабораторно изследване се изпращат целите трупове на умрелите кучета или само главата от едрите породи. Материалът трябва да бъде опакован по начин, недопускащ каквато и да било възможност за разсейване на заразата, а пакетът отвън задължително трябва да се надпише с текста: "Внимание - заразен материал!".
Хистологичното изследване на срезове от амониевите рога, малкия или продълговатия мозък при 95% от случаите на Бяс показват наличието на няколко негриеви телца в протоплазмата на ганглиевите клетки в близост до клетъчните ядра.
Отзиви