Дистрофия
Дистрoфията се характеризира с физико - химични и структурни (качествени) изменения на протоплазмата на клетките, придружени от нарушаване на функцията им в резултат на трофични смущения.
Докато при атрофията, макар и обемът на клетките да е намален, типичната им структура се запазва, а функцията им само количествено се изменя, при дистрофията измененията са по - тежки и имат качествен характер.
В едни случаи общото нарушаване на обменните процеси в организма намира израз във възникването на дистрофии в различните тъкани и органи. Такива дистрофии се наблюдават при някои инфекциозни болести, авитаминози и болести на общата обмяна.
В други случаи дистрофични процеси може да настъпят в ограничени органи или тъканни участъци. При тях етиологичният фактор има локален характер - локално действащи токсични вещества, местни разстройства на кръвообращението и др.
Обикновено дистрофията е възвратим процес. Щом като причините, предизвикали дистрофията, престанат да действат и ако измененията в тъканите и клетките не са много напреднали, структурата и функцията им се възстановяват до нормалните. Ако обаче причините действат по - продължително и по - силно и нарушенията прогресивно се развиват, може да се стигне до загиване (некроза) на клетките и тъканите.
В зависимост от това, на кои вещества е нарушена обмяната в клетките, дистрофията може да бъде белтъчна, тлъстинна, пигментна, калциева и др.
Отзиви