Къртица
- Лат. Talpa Europaea
- Семейство Къртици
- Разред Насекомоядни
Спи ли зимен сън къртицата? Често по поляни и ливади могат да се видят малки купчинки от прясно изровена пръст. Те са знак, че някъде наблизо живее къртица. И не къде да е, а под земята.
Черно - кадифеният костюм е много удобно работно облекло и по него не полепва нито пръст, нито прах и кал. Къртицата е почти сляпа - нали под земята цари вечна тъмнина.
Разпространение
- Европа
- Западен Сибир
- Среден Сибир
- Алтай
Биология и поведение
Къртицата е типично подземно животно. Тя се ражда под земята, там живее и там умира. Рядко може да се види на дневна светлина. Ден и нощ къртицата копае под земята, за да търси храна.
Копае със здравите нокти на предните си лапи: първо с дясната, после с лявата, а със задните си крачка избутва назад изкопаната пръст.
Силно развитите предни крайници служат и за кирка, и за лопата. Те й помагат не само да разкопава почвата, но и да изхвърля влажна пръст след себе си. Когато зад нея се натрупа повече пръст и започне да запушва изкопания ход, къртицата се обръща, изкопава нов ход нагоре и с главата си изтиква над земята изкопаната пръст. Така се образуват купчина след купчина, а отдолу къртицата все копае и копае, разбира се само ако почвата е влажна.
Когато се умори от своята "къртовска" работа, къртицата обхожда изкопаните ходове, събира попадналите там дребни животни и лакомо си похапва. За разлика от сляпото куче, къртицата не се храни с корени.
Любима нейна храна са дъждовните червеи и почвените насекоми. Когато хване някой дъждовен червей, тя не бърза да го изяде, преди да изтика с предните си нокти погълната от него пръст. Не намери ли достатъчно храна под земята, къртицата излиза нощем над земята и там търси нещо за ядене. Понякога не се отказва от жаби, малки птички, полски мишки и лалугери.
Пословичен е нейният апетит: на ден изяжда храна, която надвишава половината от собственото й тегло. Всекидневно изяжда по около 20 - 22 грама червеи и личинки. Лакома си е. Повече от 17 часа къртицата не може да гладува.
Дойде ли зимата, тя се зарива дълбоко в почвата и там чака пролетта. Тя не спи зимен сън както таралежа. За да не гладува през дългите зимни нощи, запасява се с консерви от живи дъждовни червеи.
През лятото и есента тя събира стотици червеи, отхапва им най - предната част и ги трупа в подземното си жилище. Там те нито бягат надалече, нито умират, а къртицата цяла зима си похапва прясна храна.
През пролетта женската ражда от 3 до 9 голи и слепи безпомощни къртичета. Те усърдно бозаят, растат бързо и на едномесечна възраст почти достигат по ръст родителите си.
Къртичините са нагледен пример за голямата роля на къртицата в обогатяването на почвата. Изопнатата от нея пръст на открито се допълва на въздуха с нови вещества. В почвата прониква въздух и вода.
Отзиви