Катерица
- Лат. Sciurus vulgaris
- Семейство Катерици
- Разред Гризачи
Случвало ли Ви се е, когато сте в някоя гора, да падне пред Вас като от изневиделица някой лешник или жълъд?! Ако в същото време сте чули и шум отгоре, вероятно сте вдигнали глава нагоре.
Там, високо сред клоните, стои неподвижно някакво тъмно кафяво животинче с бяла окраска на гърдите и дълга пухкава опашка. Стои и изведнъж със скок изчезва сред клонаците. Това е катеричката.
Навярно сте чели и знаете много този красив горски обитател. Но има и неща от неговия живот, които може да не знаете. Ето някои от тях.
Разпространение
Най - честите местообитания на катерицата са:
- Европа
- Сибир
- Западна Азия
- Корея
- Монголия
- Китай
- Япония
Биология и поведение
Катерицата може да прави скокове от по 4 - 5 метра, когато скача от едно дърво на друго. Опашката й е дълга и пухкава и при скок има почти парашутно предназначение.
Когато е клекнала на задните си крака, тя стои като въпросителна, откъдето е и научното й латинско име сцирус, т. е. "питанка" (стар, разговорен термин за въпросителен знак).
Нейната дълга опашка служи като кормило, което определя посоката на скока. Ако пък скача към земята, опашката й служи като "парашут".
Любимото място на катерицата са дърветата и ловко скача от клон на клон и от дърво на дърво. На земята слиза обикновено, за да пие глътка вода или да се подслади със зрели диви ягоди, или бързо да прибяга до близкото дърво. Но понякога лисица или златка я проследяват и успяват да я уловят, преди да се е покатерила отново на дървото.
С предните си крайници придържа като с ръце своята вкусна порция жълъд, лешник, орех или пък шишарка с калорични семена.
Зъбите на катерицата са приспособени за гризане. Твърдите плодове се разчупват от силните резци и после се стриват от гъсто разположените един до друг кътници.
Катерицата няма кучешки зъби. Храносмилателната й система е много удължена за по - добро смилане на растителна храна. Дължината на червата й е около 10 пъти по - голяма от самата нея. Но понякога катеричката си хапва и малки птиченца в гнездата им.
Когато наближи зимата, катерицата търси дупка, където да преживее студовете. Често тя използва изоставени птичи гнезда, в които презимуват и по 2 - 3 катерички.
Понякога дори се зарива и в големите надземни горски мравуняци, тъй като тогава мравките са се преселили в подземните галерии на гнездото.
Малките катерички се отглеждат единствено от майката. Още преди те да са се родили, бащата бива изгонен от хралупата - той и без това не се грижи за своите деца.
История
Един от най - далечните предци на катерицата е ПТИЛОДУСЪТ.
Той е обитавал Европа, Централна Азия и Северна Америка преди 100 милиона години.
Катериците са били изобразявани и на различни китайски рисунки, датиращи отпреди 700 години.
Отзиви