Котка, Домашна котка
- Котка, Домашна котка
- Номенклатура и етимология на котката
- Таксономия и еволюция на котката
- Физически характеристики на котката
- Анатомични особености на котката
- Физиологични особености на котката
- Котешки сетива
- Здравословен статус на котката
- История и митология на котката
- Влияние на котката върху човешкото здраве
Номенклатура и етимология на котката
Думата "котка" произлиза от староанглийската дума "catt", която принадлежи към група от свързани и сродни думи в европейските езици, включително уелски "cath", испански "gato", френски "chat", баскски "katu", византийско - гръдски "Κάτια kátia", немски "katze", американски "katu", фризийски и холандски "kat" и др.
Не е напълно ясно гръцкото или латинското име е дошло първо, но е сигурно, че са взаимствани от афро-азиатският език, близък до нубийското "kadis" и берберското "kaddiska", означаващи "дива котка".
Терминът "puss" (известен оше като "pussycat") може да е дошъл от холанското "poes" или от немското "Puuskatte", диалектно на шведски "kattepus", или норвежки "pus", "pusekatt". Това име може да бъде свързано с турското "qadi".
Групата котки се свързва с термина "clowder". Мъжката котка се означава като "tom" (или "gib", ако е кастрирана), а женската - се нарича "molly" или "кралица".
Мъжкият прародител на котката се означава като "sire", a женският - като "dam". Незрялата котка се нарича "kitten" (котенце). С този термин се означават и малките на плъхове, катерици и порове.
В Средновековна Британия думата "kitten" е била равнозначна на думата "catting". Котката с официално регистрирано родословие се е означавала като "pedigreed cat", което означава "породиста" или "чистокръвна котка".
Чистокръвната котка е тази, чието родословие включва само индивиди от същата порода. Родословието на породистата котка може да има предци от различни породи. Котките със смесен произход се означават с различни термини - мелези, хибриди, нечистокръвни и други.
Отзиви