Паразити при котката
- Паразити при котката
- Какво представляват паразитите?
- Видове паразити при котката?
- Фактори, влияещи за заразяването с паразити при котката?
- Най - опасните паразити при котката?
- Най - честите паразитози при котката?
- Как да предпазим котката от паразити?
- Профилактични изследвания за паразити при котката
Най - честите паразитози при котката?
Токсокарози ...
"Котешки глисти"
Toxocara cati (известен и като котешки глист) е широко разпространен паразит в храносмилателната система на представителите от семейство Котки.
Възрастните екземпляри паразитират в тънките черва. Паразитозата се нарича Токсокароза и протича безсимптомно. В много редки случаи, при масивна инвазия, заболяването може да завърши със смърт.
T. gondii
Когато котката е заразена с T. gondii (например чрез консумиране заразeна мишка, носеща паразита в тъканни цисти), паразита оцелява преминаването през стомаха и евентуално заразява епителните клетки на тънките черва на котката.
Вътре в тези чревни клетки, паразитите преминат полово развитие и размножаване, произвеждайки милиони зиготи, съдържащи цисти наречени ооцисти.
Както и при кокцидиозата и гиардиазата основният симптом при котките е диарията. Проникването на паразитите в междинните гостоприемници (в това число и човека) става с храна или вода, които са контаминирани с ооцисти или след пряк контакт с инвазирани видове.
Причината за това е, че токсоплазмите се отделят и със секрети и екскрети от инвазирани животни. Възможно е и заразяване при кръвни манипулации.
Ушна краста ...
Ако котката ви има забележима колекция на тъмнокафяв до черен ексудат в ушите и силен сърбеж, много вероятно е тя да страда от ушна краста.
Ако има вторична бактериална или дрождева инфекция ексудатът става гноен и лошо миришещ.
Силното чесане може да доведе до ушна хематома или опадане на козината. Крастата при котките обикновено се причинява от вида Notoedres cati, от групата на саркоптидните кърлежи.
Болестта е силно заразна и в домове, където има повече от една котка обикновено са засегнати всички. Засяга и човека!
Още ...
Групата на иксодидните кърлежи включва родовете:
- Rhipicephalus
- Dermacentor
- Ixodes
- Amblyomma
- Haemophysalis
Симптоми може и да липсват. Може да има от пъпчица на мястото на закачане до кърлежова парализа. Най - често кърлежите се откриват по ушите и между пръстите на котката, но могат да се закрепят на всяка част от тялото.
Кокцидиоза ...
Кокцидиозата обикновено засяга малки котенца скоро след отбиването им, въпреки че котките в зряла възраст също могат да бъдат засегнати. Заболяването е силно заразно. Имунитетът след възстановяване от инфекция е краткотраен.
Котки, преборили се с инвазията често стават носители и изхвърлят ооцисти в техните изпражнения. Силната диария е основният симптом.
Въшки ...
Въшките са безкрили гръбно-коремно сплескани насекоми с големина 1 - 8 мм. Те са често срещани ектопаразити, които са строго видово специфични - т.е. въшките на вашата котка не могат да ви засегнат.
Целият си живот прекарват върху своя гостоприемник. Яйцата (гнидите) могат да бъдат забелязани върху космите, с внимателно вглеждане.
Възрастните - Felicola subrostratus - също могат да бъдат забелязани с просто око.
Бълхи ...
Бълхите също могат да бъдат забелязани с просто око. Те лесно се демонстрират с гребенче за бълхи.
Котешката бълха е най - честия ектопаразит и при котки и при кучета. Яйцата на Ctenocephalides spp. са едва 0.5 mm дълги.
Ларвите и нимфите на Снимка 2 са показани в килим. Тяхната повърност е покрита с лепкаво вещество и така по тях полепват всякакви влакънца и прашинки, което им предоставя прекрасен камуфлаж.
"Пълзящ пърхут" - Хейлетиелоза ...
Хейлициелозата е кожна болест, която се предизвиква от кърлежчетата от род Cheyletiella.
Те живеят по козината на котката и посещават кожата й само за да се нахранят.
Най - честият симптом е увеличеното количество люспи, които карат кожата да изглежда като напудрена. Сърбежа обикновено е доста силен.
Дирофилариоза ...
Котките обикновено са носители на малък брой възрастни дирофиларии, но дори 1 - 3 възрастни нематода са в състояние да предизвикат тежки клинични признаци:
- задух
- липса на апетит
- белодробен едем
- кашлица
- сърдечна недостатъчност
- синкоп
Няма одобрено лечение за възрастните форми на паразита и превенцията, засега е едиствената опция.
Гиардиаза ...
Симптомите са по - ясни при по - младите животни, отколкото при по - възрастните и може да имат внезапен, временен, периодичен или хроничен характер.
В повечето случаи, котките имат диария, която е мека, пенлива, мазна, и със силна, ужасна миризма или прекомерно слуз. Според някои учени, гиардията е най - честият паразит засягащ хората.
Ехинококоза ...
Инвазията на котките с Echinococcus multilocularis не предизвиква никаква клиника. Самият възрастен паразит е дълъг няколко милиметра!
Заболяването при междинните гостоприемници (в това число и човек) обаче е тежка хронична паразитоза с прогресивно протичане и често с летален изход.
Характеризира се с единични или множествени туморовидни образувания (кисти) в черния дроб и метастази в различни органи.
Диоктофимоза ...
Причинява се от Dioctophyme renale и се локализира в бъбречното легенче не котките.
Половозрелите женски паразити достигат дължина 1 метър!
Котките се заразяват най - често изяждайки сурови риби или жаби.
"Очни паразити" - Телазиоза ...
Телазиите са паразити, които атакуват очите и някои съседни тъкани при котката. Могат да засегнат и човека!
Междинни гостоприемници са мухите от род Diplera, които се хранят със сълзи и по този начин разпространяват телазиите.
***
Автор: Д-р Иванов,
управител на Ветеринарен комплекс
Отзиви