Сърна
Биология и поведение на сърната
Как живее и с какво се храни сърната?
Сърната, за разлика от елена, живее само на семейства и само през есента или зимата отделни семейства образуват стадо. Членовете на всяко семейство винаги се движат заедно, а през есента и зимата често се събират на малки групи.
Тяхна основна храна е зелената тревиста растителност, а през зимата кората на дърветата, жълъди, мъх и лишеи. За сърната зимата е много тежък сезон, през който може да умре от студ и глад.
Рога
Сръндаците имат сравнително малки, меки и крехки рога, с шиповидна или разклонена форма и рядко с повече от три къси израстъка.
Всяка есен неговите рога падат и се заменят с нови. Първите рога на младия сръндак израстват едва когато той навърши 2 години.
Въпреки че сърната живее до 16 години, след третата година рогата стават по - дебели, по - масивни и по - богати на перли.
В началото рогцата са покрити с мъхеста кожица, богата на кръвоносни съдове. След това сръндакът я ожулва в кората на дърветата и те добиват хубавия тъмен цвят.
Врагове на сърната
Врагове на сърната са много хищници, но най - вече вълкът и лисицата. Малките сърнички нерядко стават жертва и на хищни птици.
Единствените им средства за защита са да се крият из горските шубраци или с бяг и подпомогнати от невероятно бързите си рефлекси да избягат от преследващия ги неприятел. Особено много им помага и изключително острият слух, с който отдалеч усещат приближаващият ги враг.
Размножителен период
Характерна особеност при тези животни е тяхната изключително интересна брачна игра през размножителния период.
Мъжкият гони женската около някое дърво и остава заедно с нея няколко дни преди да я оплоди. След като я покрие многократно отива при друга женска.
След като роди сърната изяжда тревата и пръстта, където е родила. Това прави инстинктивно всяка една сърна с цел да заличи следите си.
След като остави малките за да търси храна, когато наблизо има опасност тя издава странен звук наподобяващ писък, при което малките веднага залягат неподвижно на земята. След като издаде втори звук, това значи че опасността е преминала.
Отзиви