Ухапване от кърлежи при кучето
При всяко излизане на открито, особено в близост до горски площи, кучето Ви е изложено на опасност от кърлежи. Те биха могли да се впият във всяка точка от тялото му, но обикновено се прикрепят върху главата, врата или между пръстите.
Опасни заболявания, които могат да се причинят от кърлежи са Парализа, Лаймска болест и Петнист тиф.
Методите за оказване на първа помощ са като цяло еднакви и за трите заболявания.
Парализа, причинена от кърлежи
Тази болест се причинява от т. нар. източен горски или американски кучешки кърлеж (Dermacentor variabilis) и от т. нар. западно - планински горски кърлеж, наричан още горски кърлеж от Скалистите планини (Dermacentor andersoni).
Веднъж попаднали върху тялото на кучето, чрез слюнката си тези кърлежи започват да вкарват отрови, които водят до появата на следните симптоми:
Ранни симптоми:
- Обща слабост на организма
- Треска
- Загуба на координация на движенията
Късни симптоми:
- Парализа
- Затруднено дишане
Лаймска болест
Това заболяване се появява, когато впит в кучето кърлеж от рода Ixodes му предаде посредством слюнката си бактерията Borrelia burgdorferi.
Кърлежите, които могат да предадат тази болест, са разпространени най - вече в районите на Северния запад (сърнен кърлеж, Ixodes dammini), на Запада и Средния запад (Калифорнийски черноок кърлеж, Ixodes pacificus) и на Юга (чернокрак кърлеж, Ixodes scapularis).
Инфекцията настъпва, ако кърлежът е престоял впит в тялото на кучето в продължение поне на 2 денонощия. За наличие на инфекция свидетелстват следните симптоми:
- Слабост
- Внезапно накуцване
- Подути и болящи стави
- Треска
- Нежелание за движение
Петнист тиф
Преносители на тази болест са същите видове кърлежи като при парализата: източният горски или американски кучешки кърлеж (Dermancentor variabilis) и западнопланинският горски кърлеж, наричан още горски кърлеж от района на Скалистите планини (Dermancentor andersoni).
Петнистият тиф се проявява, когато впит в кучето кърлеж от някой от посочените видове успее да в пръска в организма му протозоя (Rickettsia rickettsii). Наблюдаваните при това заболяване симптоми са:
- Слабост
- Треска с висока температура, достигаща до 40.5 °С
- Чувствителност в коремната област
- Задържане на вода, особено в крайниците
Ако забележите някой от посочените симптоми, незаавно се обърнете за помощ към ветеринарен лекар!
Първа помощ при ухапване от кърлеж при кучето
Независимо, че при заболяванията, причинени от кърлежи, не може да се препоръча определен метод за първа помощ, бихте могли да ги предотвратите, ако винаги след разходка внимателно проверявате за наличие на кърлежи.
Съществува вероятност кърлежът все още да не се е впил или пък да го откриете в първите минути след попадане върху тялото на кучето, преди още да е предал инфекцията.
Разгърнете козината по цялото тяло с върха на пръстите си (съветваме ви да използвате ръкавици), като започнете от главата към опашката.
Ако откриете кърлеж, който видимо все още не е забит може да го отстраните внимателно с помощта на пинсети (съветваме ви да използвате ръкавици) и го издърпате право навън. Запазете го за разпознаване от ветеринарен лекар.
Най - добрият вариант е ако видите кърлеж/кърлежи по кучето е да го заведете на ветеринар, който да го премахне, за да бъдете спокойни, че кърлежът ще бъде премахнат целият и няма да бъде откъснат, както става в повечето случаи, когато стопаните сами се опитват да го махнат.
Съвет към стопаните
Не забравяйте да обезпаразитявате Вашето куче редовно, за да си спестите много тревоги занапред, които ще ви излязат много по - скъпо от едно обезпаразитяване.
Днес, на пазара има най - различни продукти с отлично действие (пудри, пипети, противопаразитни каишки и др.).
Не подценявайте консултацията с ветеринарният си лекар, който ще Ви помодне да изберете най - подходящият медикамент за Вашето куче.
Отзиви