Биологично - активни вещества в билките
Танини (Дъбилни вещества)
Танините са полимерни фенолни съединения с относителна молекулна маса от 1000 до 5000. Те са широко разпространени в растенията. Най - често се натрупват в кората при дървесните видове, но също се съдържат в корените и коренищата, листата и стъблата на тревистите растения. Природните дъбилни вещества се разделят на две големи групи:
Кондензирани танини
Те са полимери на катехините (флаванол-3) и лейкоцианидините (флавандиоли-3,4) или съполимери на тези два типа флавоноидни съединения.
От тези групи са танините, които се съдържат в кората на дъба, коренището на очиболеца, плодовете на черната боровинка и др.
Хидролизиращи се танини
Под действието на киселини те се хидролизират до по - прости фенолни съединения, като галова и елагова киселина, и в зависимост от това се разделят на галотанини и елаготанини.
Галотанините са естери на галовата и дигаловата киселина с глюкоза, при което към една молекула глюкоза могат да се присъединят до пет молекули галова или дигалова киселина.
Елаготанините са гликозидно свързани със захарите. Елаговата киселина няма свободна карбоксилна група и свързването е чрез фенолните хидроксилни групи.
Богати с елаготанини са шикалките, листата на смрадликата, коренището на динката и др.
Танините се прилагат основно като противовъзпалителни, затягащи и кръвоспиращи средства.
Отзиви