Как да разберем, че котката е болна?
Една от най - честите причини хората да водят своята котка на ветеринарен лекар са кожните проблеми. Това е така понеже тези болести са често срещани, но и симптомите им са доста очевидни.
Когато котката Ви започне продължително време да се чеше упорито, това е сигурен знак, че нещо не е наред.
Кожните проблеми се забелязват лесно, защото са видими и с просто око.
Не така стоят нещата обаче с вътрешните болести. Организма на котката е удивителен и сложен както човешкият и работи непрестанно, независимо дали котката спи или тича. Когато болестта е свързана с някакъв вътрешен орган тя е много по - трудно забележима и не прави чак такова впечатление на стопанина на животното, особено ако общото състояние е запазено.
Някои от признаците на заболяване:
Симптомите на много заболявания могат да бъдат открити в ранен стадий, ако знаем за какво точно трябва да наблюдаваме.
Това е важно, защото колкото по - скоро забележите симптомите на болестта и заведете котката си на ветеринар, толкова е по - добре за домашния Ви любимец и неговото излекуване. Посъветвайте се с ветеринар винаги, когато забележите някой от следните симптоми:
Промяна в теглото
Половин килограм надолу или нагоре може да не изглежда като нещо сериозно за Вас, но за една 4 - 5 килограмова котка това е много. Следете теглото на любимеца си поне веднъж месечно и си записвайте разликите при всяко теглене. Всяка рязка промяна на теглото, независимо дали е нагоре или надолу е неестествена и трябва веднага да се посъветвате с ветеринарен лекар.
Промяна на активността
Когато една възрастна котка внезапно стане много активна, нейните стопани се чувстват щастливи. Това обаче не винаги е повод за радост и може да показва, че котката Ви има проблем с щитовидната жлеза или друг здравословен проблем.
Затова когато забележите промяна в активността на животното, назависимо дали става въпрос за по - висока или по - ниска активност е добре да се посъветвате с ветеринарен лекар.
Промени в апетита, приемането на течности и изпражненията
Трябва да следите колко храна и вода поема Вашият любимец, за да сте наясно какъв е неговият нормален прием. Ако приемът на вода и хранa се увеличи или намалее значително е необходима консултация с ветеринар. Следете и отделителната система на котката, а именно: колко урина отделя, цвят, консистенция и мирис на изпражненията.
Телесна температура
Котките се чувстват добре в много широки температурни граници.
Когато забележите, че на домашният Ви любимец му е винаги студено или винаги топло, това е повод за притеснение.
Състояние на кожата и козината
Забелязва се лесно, поради факта, че има ясно проявени външни признаци.
Падането на козината (повече от нормалното), промените в цвета и структурата на кожата са сериозен повод за притеснение и трябва да бъдат обсъдени с ветеринарен лекар.
Бъдете внимателни!
Наблюдавайте редовно домашният си любимец и разберете какво в поведението и хранителните му навици е в рамките на нормалното. Това не отнема много време, но е важно да знаете тези основни неща за да си спестите много тревоги занапред.
Добре е да си водите дневник, в който да си записвате основни неща за животното. Така по - лесно ще забележите евентуални промени, които може да са свързани с някакво болестно състояние.
Препоръчително е винаги да споделяте резултатите от наблюденията и притесненията си с ветеринарен лекар. Това може да помогне на котката Ви и да я предпази от бъдещи сериозни болести.
Отзиви