Мечка
Исторически данни за мечката
Животът на този горски властелин е бил обект на безброй легенди, песни, стихотворения, разкази и романи. Те го обрисуват по най - различен начин: ту добродушен и игрив, ту страшен и кръвожаден. Ако искаме да сме обективни, трябва да признаем, че и в едното, и в другото има нещо вярно.
В далечното минало голяма част от нашата страна е била покрита с гъсти и непроходими гори. Тогава, както разказва народната приказка, стар "медун" се е скитал по тези гори да дири мед от рояците диви пчели.
Древните римляни, които преди много векове са владеели нашите земи, са ни оставили като далечен спомен една интересна сребърна монета. На нея е изобразен ловец с мантия и дълго копие, а под него лежаща мечка. В празното поле е изписана думата "Хемус" (древното име на Стара планина). Трябва много мечки да е имало по тази планина в онези далечни времена, за да бъдат изобразени те, даже на монета.
В недалечното минало мечките са били едни от често срещаните бозайници в България. Преди около 150 години всяка зима само в Родопите били убивани по 60 - 100 броя.
За периода от 1889 - 1900 година у нас са били убити не по - малко от 600 мечки.
Отзиви
Много е полезно да го знаем