Паразити при кучето
- Паразити при кучето
- Какво представляват паразитите и явлението "паразитизъм"?
- Каква е разликата между Екто- и Ендопаразити?
- Кои са най - опасните Външни паразити при кучето?
- Кои са най - опасните Вътрешни паразити при кучето?
- Къде и кога се срещат Външните паразити?
- Какви заболявания причиняват Паразитите при кучето?
- Как да разбера, че кучето ми има Външни паразити?
- Как да разбера, че кучето ми има Вътрешни паразити?
- Как да предпазим кучето си от паразити?
- Любопитни факти за паразитите
Каква е разликата между Екто- и Ендопаразити?
Ектопаразити
Ектопаразитите или т.нар. "външни паразити" са паразити, живеещи временно или постоянно на повърхността на тялото на Вашето куче, което играе ролята на гостоприемник. Там се развиват и хранят. По - голямата част от тях, които са постоянни обитатели на повърхността на тялото на гостоприемника, обитават и определени участъци (т.нар. микроекологични ниши).
Така например крастните кърлежи от род Sarcoptes се разполагат дълбоко в епидермида на кожата, в уастъците с къса космена покривка, а представителите от род Psoroptes обитават повърхността на кожата - участъците с дълга и гъста козина.
Причиняват постоянен сърбеж и дискомфорт на Вашия любимец не само през топлите месеци, но и през цялата година. Опасни са не само за кучето, но и за Вас! Те са виновни за разпространяването на голям брой микроорганизми, които от своя страна водят до опасни за животните и хората заболявания.
Ендопаразити
Вътрешните паразити живеят вътре в тялото на кучето - гостоприемник (в неговите органи и тъкани), откъдето идва и името им.
Всеки паразит има своя специфична локализация и прекарват по – голямата част от развитието си или цялото развитие именно в това място на типична локализация.
Има ендопаразити, които могат да се локализират и в повече органи – например – ехинококовият мехур. Той може се локализира в черния дроб, белия дроб, мозъка, бъбреците и др.
Отзиви
Здравеите имам Джак Ръсел на почти 5 месеца напоследък започна да се чеше мноого видимо няма бълхи вчера и онзи ден повърна нямаше червеичета както и в изпражненията преди месец имаше вътрешен паразит и от женския и пл орг течеше гной уж вс бешше наред не знамм да се тревожа ли
Здравейте, @Лиляна Панайотова ! Чесането вероятно се дължи на сабрал се секрет в аналните жлези, който трябва да бъде изтискан. За тази манипулация упойка не е нужна. Зъбния камък може да бъде отрстранен и мануелно при спокойни и неагресивни кучета, отново без упойка. Чесането и зъбния камък не са свързани с първичното заболяване - епилепсия. Желаем успех !
Здравейте! Имаме куче, което е на 15 години и е болно от епилепсия .Получава си редовно хапчето за болестtа , но от доста време, и то в зимният период, непрекъснато се лиже в задната част и след това почва да се хапе толкова енергично, че си прави рана, като оголва мястото. Също от старост или нещо друго има зъбен камък и устата му мирише лошо , но поради това, че е епилептик , не може да се упои и да му се изчисти зъбния камък . Много го обичаме и с всичките му недъзи и искаме да му помогнем ,особено за чесането и ухапването .Той живее при нас вкъщи. Извеждаме го на двора за тоалетни нужди, леки рзходки и т. н. Моля за вашият съвет?