Растения, действащи върху Сърдечно - съдовата система при животните
Вълнест напръстник
Вълнест напръстник (Дигиталис) - Лат.: Digitalis Lanata Ehrh.
Сем. Живеничеви - Scrophulariaceae
Описание
Многогодишно или двугодишно тревисто растение. Стъблото e високо от 30 до 100 сm, право и неразклонено.
Листата са последователни, продълговато - ланцетни до ланцетни, дълги 6 - 12 cм и широки 1.5 - 2 cм, целокрайни, голи или само по ръба в основната част с дълги многоклетъчни власинки.
Горните стъблови листа са приседнали, към върха постепенно преминаващи в прицветници. Съцветието е дълъг, гъст, многостранен грозд. Съцветната ос, прицветниците и чашката са беловлакнести. Чашката почти до основата е 5 делна. Венчето е бяло или жълтеникаво с виолетови и кафяви жилки, двуустно.
Тичинките са 4, прикрепени за венечната тръбица. Плодът е конусовидна, дълга 8 - 12 cм, двугнездна, многосеменна кутийка. Цъфти през юни - август.
Разпространение
Расте по сухи тревисти и каменисти места, из храсталаци и редки гори. Среща се из цялата страна докъм 1200 м надморска височина.
Употребяема част
За лечебни цели се използват листата - folia Digitalis lanatae
Химичен състав
Сърдечно - действащи гликозиди от карденолиден тип (0.5 - 1 %). С най - голямо значение са:
- Ланатозид А - гликозид на дигитоксигенина
- Ланатозид В - гликозид на гитоксигенина
- Ланатозид С - гликозид на дигоксигенина
Ланатозидите са първични гликозиди, които при отцепване на глюкоза лесно преминават във вторичните - ацетилдигитоксин, ацетилгитоксин и ацетилдигоксин. При отцепване на глюкоза и ацетилна група ланатозидите се превръщат в дигитоксин, гитоксин и дигоксин.
В значително по - малки количества са изолирани още редица карденолидни гликозиди. Освен тях са установени още и дигитанолови гликозиди (производни на прегнана) - дигинин, дигифолеин и др.; антрахинонови съединения - дигиталутеин и др.; флавоноиди - лутеин, скутеларени, динатин и др.
Действие
Вълнестият напръстник е източник на редица лекарствени препарати с кардиотоничен ефект. Те са едни от най - активните сърдечни средства. Действието им се дължи на посочените гликозиди, благодарение на които се подобрява регулирането на сърдечния ритъм при първоначално усилване на систолата и удължаване на диастолата. Силата и работоспособността на сърдечния мускул се увеличават, но същевременно се създават условия за отморяването му.
Повлияват се благоприятно кръвообращението в сърцето, снабдяването му с кислород, и тъканният обмен. Аглюконът улеснява разпределянето и проникването на гликозидите през клетъчните мембрани и повишава тяхната активност.
Сапонините в дрогата (под формата на воден извлек) ускоряват разтварянето на активните вещества и създават благоприятни условия за по - бързата им резорбция през храносмилателния канал.
Важна предпоставка за постигането на успешна терапия с препаратите на напръстника е спазването на определени изисквания, съобразени с някои особености.
Известно е, че калцият сензибилизира сърцето към дигиталисовите гликозиди. Поради това при приемане на дигиталисови препарати се ограничава даването на храни и минерални смески, съдържащи калциеви соли.
В диетичния режим се изключват и натриевите соли с оглед да се избегне задържането на течности в организма и появата на отоци.
За сметка на натрия се увеличават калиевите соли, които проявяват диуретично действие и са полезни при сърдечно болни с отоци. При намалено съдържание на калиеви йони действието на дигиталисовите гликозиди се засилва. Те са необходими и за ограничаване на токсичните манифестации.
Включването на калиеви соли в хранителния режим подобрява поносимостта на дигиталисовите препарати. От съществено значение е и наличието на гликоген в сърцето. Гликогенният резерв гарантира полезния ефект на гликозидите. Без него те не могат да проявят фармакологичното си действие. Съчетаването на дигиталисови препарати с глюкоза осигурява благоприятен ефект.
Дигиталисовите гликозиди оказват влияние и върху кръвоносните съдове. Те свиват съдовете в коремната област, но разширяват тези на мускулите, кожата, мозъка и бъбреците. Преразпределянето на кръвта се подобрява, кръвното налягане се нормализира.
Увеличеният черен дроб възстановява размерите си, отоците по крайниците и застоят на течности намаляват, кръвоснабдяването във вътрешните органи се подобрява, както и достъпът на кислород в тях.
Намаляват и застойните явления в белите дробове. Газовата обмяна в тях се подобрява, вследствие на което намаляват задухът, кашлицата и секрецията.
Кръвоснабдяването в мозъка се повлиява благоприятно. Поради кумулиращото действие на някои от гликозидите ефектът им продължава от 6 - 7 до 21 дни. Обезвредяването им в организма може да продължи понякога повече от 20 - 25 дни. Затова лечебната доза се определя за един курс на лечение и се разпределя по дни, като се използват различни схеми по преценка на лекаря и според състоянието на пациента.
Проявяват се и някои видово специфични особености. При преживните животни дигиталисовите гликозиди се разрушават в предстомашията под влияние на бактериалните ензими. От своя страна дигиталисовите препарати във високи дози при вътрешно прилагане потискат целулозната ферментация в предстомашията.
Кучетата сравнително по - бързо отделят дигитоксинът. При котките дигиталисовите гликозиди предизвикват повръщане. Дигиталисовите препарати се прилагат контролирано. Неправилното им използване води до отравяния с тежки сърдечни увреждания, вследствие на които може да настъпят пълна аритмия, трептене на камерите, сърдечен блок. Поради спазми на бъбречните съдове намалява пикочоотделянето. Може да настъпят гърчове и дишането да спре.
Приложение
Дигиталисът се използва при сърдечни заболявания със застойни явления, при сърдечна недостатъчност и аритмии, предимно при хронична сърдечна слабост с декомпенсация, при аортна инсуфициенция.
Не се прилага при хипертрофия на сърцето, при компенсиран сърдечен порок, при остър миокардит и ендокардит, при остри тежки дегенеративни увреждания на миокарда и др.
Начин на употреба и дози
Листата от растението се прилагат под формата на хапчета, хапове, като кашица или запарка (1:400).
Дози на листа от Напръстник, вътрешно, за едно лечение | |
---|---|
Едри преживни | 2 - 6 грама |
Коне | 1 - 4 грама |
Дребни преживни | 0.5 - 1.5 грама |
Свине | 2 - 0.8 грама |
Кучета | 0.03 - 0.4 грама |
Котки | 0.02 - 0.06 грама |
Кокошки | 0.01 - 0.04 грама |
Повторно се прилагат след пауза |
Примерни рецепти
Rp.:
Pulveris follorum Digitalis 0.3
— radicis Athaeae 5.0
Aquae fontanae q.s
Glycerini q.s
ut fiat bolus
D. t. d. No 4.
S. Вътрешно no 1 хап. сутрин и вечер, за кон.
(При кардиосклероза, кардиофиброза)
Rp.:
Pulveris foliorum Digitalis 2.0
Fructus Juniperi pulverati 5.0
M. I. pulvis.
D. t. d
S. Вътрешно по 1 прах 2 пъти дневно c храната, 2 дни
последователно, за крава.
Отзиви