Растения, действащи върху Сърдечно - съдовата система при животните
Кукуряк
Кукуряк - Лат.: Helleborus Odorus W. Et K.
Сем. Лютикови - Ranulaceae
Описание
Многогодишно тревисто растение с хоризонтално пълзящо, разклонено, черно - кафяво коренище.
Цветоносното стъбло е изправено, високо 30 - 40 (60) cм. Приосновните листа са с дълги дръжки, дланевидно нарязани, със 7 - 16 яйцевидно ланцетни, остро назъбени дяла.
Стъбловите листа са по - дребни, приседнали. Цветовете са 5 - 7 cм в диаметър, по 2 - 4 на върха на стъблото, наведени.
Околоцветникът е прост, от 5 яйцевидни жълто - зелени листчета. Нектарниците са 8 - 12, много по - къси от околоцветника. Тичинките са многобройни.
Плодът е сборен, съставен от няколко многосеменни мехунки. Цъфти през февруари - април.
Разпространение
Расте по поляни, из храсталаци и редки гори в предпланините и планините. Среща се в много райони на страната докъм 1500 метра надморска височина.
Употребяема част
Използва се коренището с корените (rhizoma cum radicibus Hellebori).
Химичен състав
Сърдечнодействащи гликозиди от типа на буфадиенолидите: хелебригенин и неговият рамноглюкозид - хелебрин, дезглюкохелебрин др. Установени са освен това стероиди и сапонини, горчиви вещества, тлъсто масло със слабително действие и др.
Действие
Растението е известно като кардиотонично средство. Фармакологичната активност на дрогата се базира на гликозидите хелебригенин, хелебрин, дезглюкохелебрин. Те се отличават със значително по - висока активност от дигиталисовите гликозиди и на строфантина. По - близки са по действие до строфантиновите гликозиди. Характеризира се с бързо настъпващо действие и продължителен кардиотоничен ефект.
Някои видове кукуряк (Helleborus niger) проявяват диуретично действие. Гликозидите на кукуряка притежават и седативно действие.
Екстракт от корените на кукуряка при подкожно инжектиране активира защитните функции на организма.
Има стимулиращо действие върху функциите на ретикулоендотелната система. Оказва влияние върху белите кръвни клетки като увеличава продукцията им и образуването на антитела.
Под негово влияние се наблюдават изменения, характерни за неспецифичната протеинотерапия, включително и изменения от типа на местната и огнищна реакция - зачервяване, оток и болка в мястото на прилагане; хроничните възпалителни процеси първоначално се активират, а след това отслабват и преминават.
При настъпване на общата реакция след олевяването на бялата кръвна картина се увеличават тромбоцитите и лимфоцитите. Наред с отделянето на противотела се повишава опсоничният индекс на кръвта и фагоцитната активност на макрофагите. Това свойство на екстракта намира приложение във ветеринарната медицина.
Приложение
Препаратите на кукуряка се използват като кардиотонични средства с продължителен ефект. Те изискват прецизно дозиране и индицирано прилагане с известна предпазливост поради високата им токсичност.
Във ветеринарната медицина екстрактът от корените на кукуряка (подкожно) e показан за стимулиране на ретикулоендотелната система.
Отзиви